FOTO: Michal Struž

Z KABINY MORY

Do utkání na západě Čech půjde Mora povzbuzena vítězstvím nad českobudějovickým Motorem v poměru 5:2. „Začali jsme tam lépe než v minulém utkání. Celkově to bylo lepší. Soustředili jsme se na to, aby střídání byla kratší, abychom byli živí. V tom jsme vydrželi celé utkání. Góly sice krásné nebyly, ale takové branky se počítají, takových si ceníme,“ řekl po utkání hlavní trenér Jan Tomajko.

„Sice jsme dostali gól v oslabení, ale na druhou stranu jsme využili přesilovku. Každý přesilovkový gól se počítá. Pořád jsme vedli a vlastně jsme byli v relativním klidu. Když jsme v dřívějších zápasech prohrávali, tak psychika šla samozřejmě dolů. Proti Českým Budějovicím do toho ale kluci dali od první do poslední minuty všechno,“ děkoval olomoucký lodivod svým svěřencům.

Zároveň se Olomouci povedlo přerušit jednu velice nepříjemnou sérii. Třináct zápasů v řadě totiž Hanáci nevstřelili první branku v utkání. „Když vedete, je to úplně něco jiného. Na těch hráčích to je vidět. Když dostaneme gól, máme tam takový výpadek. Hlavy na to nejsou připravené a na dvě tři minutky z toho úplně vypadneme. Proti Budějovicím jsme ale okamžitě zapnuli znovu, čehož si ceníme,“ uzavřel Tomajko.

INFO O SOUPEŘI: HC ENERGIE KARLOVY VARY

Karlovy Vary poprvé v sezóně prohrály ve 3. kole v Olomouci, na Moru nestačily 3:4. Kohouti tehdy rozhodli v úplném závěru, kdy rozdílovou branku vstřelil Jan Knotek.

Energie následně střídala výhry s porážkami. Když se zaměříme na posledních pět zápasů Karlovarských, svěřenci kouče Davida Bruka z nich vytěžili osm bodů. Na ledě Sparty překvapivě vyhráli 5:2, následně ovšem stejně překvapivě doma nestačili na Kladno. Posléze Karlovým Varům vyšly lépe nájezdy v Liberci a o tři dny později Západočeši podruhé v sezóně porazili Vítkovice. V minulém klání ale Energie prohrála 0:3 s Kometou.

Loňský soupeř Hanáků v předkole je zatím na sedmém místě extraligové tabulky. V patnácti zápasech nasbíral 22 bodů a na Třinec, který je momentálně čtvrtý, ztrácí pouhé dva body. Zajímavostí je, že Karlovy Vary vyprodukují v průměru na utkání jen 25,07 střel na bránu, což je společně s Českými Budějovicemi nejméně. Ve využití přesilovek ale Karlovarským patří pátá pozice, oslabení dokonce hrají nejlépe hned po Spartě a Litvínovu.

Není velkým překvapením, že na čele týmové produktivity jsou Tomáš Rachůnek s Dávidem Grígerem. Prosazuje se ovšem také Jan Hladonik, který je na třech brankách a osmi asistencích. Povedl se letní příchod Iikky Kangasniemiho, až za ním jsou v produktivitě reprezentanti Ondřej Beránek s Jiřím Černochem. Výtečná čísla si drží brankář Dominik Frodl, jenž je s 93,27% úspěšností zákroků nejlepším gólmanem soutěže.

NA KOHO SI DÁT POZOR? TOMÁŠ RACHŮNEK

Dvaatřicetiletý útočník Tomáš Rachůnek patří také v této sezóně mezi klíčové hráče karlovarské Energie. V patnácti odehraných zápasech zatím zaznamenal sedm branek a pět asistencí, společně s Dávidem Grígerem táhne produktivitu mužstva. Zlínský rodák působí v organizaci Energie od roku 2015, jen v ročníku 2020/2021 si odskočil do Liberce. V sezóně 2014/2015 krátce působil také na Hané.

MINULÝ KARLOVARSKÝ ZÁPAS

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Ščotka (Zaťovič, Lintuniemi), 21. Marcinko (Kohout, Kučeřík), 31. Holík (Zaťovič, Flek).

HC Energie Karlovy Vary: Frodl (Habal) – Plutnar, Huttula, Mikyska, Stříteský, Havlín, Dlapa, Benda – Jiskra, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Gríger, Hladonik – O. Procházka, Kofroň, Koffer – Redlich, R. Přikryl, Zetterberg.

SOUPISKA KARLOVÝCH VARŮ

Brankáři: Dominik Frodl, Vladislav Habal, Petr Hamalčík.

Obránci: Tomáš Bartejs, Ondřej Dlapa, Tomáš Havlín, Dalimil Mikyska, Michal Plutnar, Lukáš Pulpán, Matěj Stříteský, Joona Huttula, Filip Krajčík, Vítek Benda.

Útočníci: Jiří Černoch, Ondřej Beránek, Dávid Gríger, Jan Hladonik, Iikka Kangasniemi, Roman Přikryl, Tomáš Rachůnek, Lukas Zetterberg, Tomáš Redlich, Ondřej Procházka, David Kofroň, Daniel Kružík, Filip Koffer, Vít Jiskra, Jan Bernovský.