Olomouc do druhé nejvyšší soutěže postoupila v sezóně 2002/2003, kdy v baráži o 1. ligu porazila poměrem 2:0 na zápasy Brno. Do nového ročníku pak Hanáky vedl staronový kapitán Richard Brančík. Brančík je odchovanec šternberského hokeje, do profesionálních soutěží však nakoukl právě v bíločerveném dresu, v němž během 90. let odehrál i několik extraligových klání. Na přelomu tisíciletí si současný trenér olomouckého dorostu střihl intermezzo v Opavě, v sezóně 2003/2004 se však už proháněl po ledě coby kapitán Kohoutů. Na následující 3 sezóny sice odešel do Komety Brno, v letech 2007-2010 se však vrátil na Hanou a opět oblékal dres s kapitánským Cčkem.
Celkem 3 sezóny coby kapitán odehrál v olomouckém dresu obránce Michal Šafařík. Během jeho úřadování se Hanáci dvakrát dostali do čtvrtfinále, v obou dvou případech jim ale vystavil stopku ústecký Slovan. Nejlepší sezóna byla pro Šafaříka sezóna 2005/2006, kdy ve 41 zápasech zaznamenal 16 bodů (5+11) a 5 plusových bodů ve statistice +/-. Urostlý bek se na ledě nebál přitvrdit, o tom svědčí také fakt, že 4 sezóny po sobě byl nejtrestanějším hráčem týmu.
Poslední tři sezóny v 1. lize vedl Olomouc Jakub Bartoň. Litoměřický rodák se Cčka ujal v ročníku 2012/2013, o sezónu předtím občas zaskakoval za Jana Mikela. Bartoň byl jedním z klíčových strůjců olomouckého tažení za extraligou. Rok předtím mimochodem režíroval hanáckou jízdu do baráže, tentokrát se však postup ještě nepovedl.
Po postupu do české nejvyšší hokejové soutěže ale nebylo vzhledem k širokému kádru jisté, jestli se Bartoň dostane do sestavy, a tak přišlo na řadu tajné hlasování. „Každý hráč napsal na lístek jednoho hráče a zhruba pět šestin, opravdu drtivá většina, byla pro Pavla Pateru. K jeho radosti,“ komentovali s úsměvem tehdejší trenér Petr Fiala a novopečený kapitán Pavel Patera. „Nevím, čím jsem si od kluků tuhle důvěru získal, ale jsem za ní opravdu rád. Zároveň jsem však doufal, že to bude spíše hráč z Olomouce, ovšem dopadlo to tahle. Kapitánem už jsem byl několik let, takže si myslím, že to pro mě problém nebude. A doufám, že ani pro fanoušky ne,“ komentoval situaci zkušený útočník.
Patera v Olomouci strávil svou poslední sezónu v kariéře. Na Hané odehrál kladenský rodák 65 zápasů včetně play-out i baráže. Slovy kanadských bodů zaznamenal majitel zlata z Nagana 10 gólů a 9 asistencí. Na své angažmá vzpomíná jen v dobrém. „Já na Olomouc samozřejmě nedám dopustit. Jak vedení, trenéři, týmový duch, spoluhráči, všechno bylo perfektní, pouze moje herní výkonnost už nebyla taková, jaká měla být.“
Po Pavlu Paterovi se kapitánského Cčka ujal Martin Vyrůbalík, který už si dirigentství týmu vyzkoušel v ročníku 2010/2011, kdy zaskakoval za Richarda Brančíka. Jako kapitán odehrál "Vyrůb" několik přípravných zápasů před sezónou, s tím, že by si tuto funkci přenesl i do sezóny však příliš nepočítal. „Ne, že bych to nebral vážně, být kapitánem v přípravě už něco znamená, ale nějak moc jsem to nevnímal,“ prohlásil. Cčko má rodák z Hodonína na dresu nepřetržitě až do dnešních dnů. S kapitánem Vyrůbalíkem se tak například Olomouc po dlouhých letech podívala do playoff extraligy. V současné době je hráč s číslem 37 na zádech nejzkušenějším hráčem týmu, v lednu oslaví své 40. narozeniny. V loňském ročníku odehrál současný kapitán Olomouce plnou porci zápasů v základní části, k tomu přidal další dvě utkání v playoff. Od postupu do extraligy je tak Vyrůbalík nejdéle sloužícím kapitánem, s Cčkem na prsou totiž kroutí už svou 6. sezónu.