Ve velkém sále na Magistrátu města Olomouce se sešlo několik desítek fanoušků. "Je lepší diskutovat tváří v tvář, než písemně, proto jsme se sešli," řekl na úvod primátor města Olomouce Martin Novotný.
Primátor si hned vzal slovo a prozradil fanouškům, jakým způsobem město vnímá stav současného zimního stadionu. "Město výrazně pracovalo na projektech, byla to otázka měsíců, kdy jsme mohli začít stavět. Ještě v minulém volebním období jsme se dostali k hlavní hale, kterou dnes vlastníme. Bylo to tehdy šílené, aby nás nikdo nepřeplatil. Bohužel, vedlejší malá hala a okolní pozemky se staly vlastnictvím Moravských pivovarů," uvedl Novotný.
A Moravské pivovary, jejichž ředitelem je ředitel také pivovaru Litovel Miroslav Koutek, jsou právě tím subjektem, který blokuje celou rekonstrukci. "Zkuste nám věřit, že pro to děláme maximum. Je to podobné, jako když sledujete aféry se stavbami dálnic v televizi. Holt některý z vlastníků pozemků se rozhodne svůj majetek neprodat a i když se stát staví na hlavu, nic s tím nemůže udělat," zlobil se primátor Olomouce.
Moravské pivovary chtěly 80 milionů a 15 hospod v centru
Ta nejzajímavější informace přišla vzápětí. Co vlastně Moravské pivovary za pozemky v okolí velké haly a za malou halu požadují? "Je to hrůza. Pivovary chtěly 15 hospod v centru Olomouce. A né ledajaké hospody, chtěly například Caesara, Potrefenou husu, U Kejklíře a podobně. Ty hospody jsou v nemovitostech, které patří městu, my bychom museli dát majitelům těchto restaurací výpověď. A to přece nejde," vysvětlil Novotný.
"Postupně se ty požadavky snižují, změnily se třeba pouze na výtoč piva Litovel v těchto restauracích. Jenomže jak donutit majitele, aby točili Litovel?" ptal se. "A co se týká financí, tak pivovary k tomu chtěly ještě 80 milionů korun. Je to složité, budeme to muset co nejdříve vyřešit. Není to žádná legrace, ten dům totiž tu hodnotu nemá, maximálně tak 20 % částky," prozradil primátor.
"V červnu 2004 odkoupilo město velkou halu za 12 milionů. No a za pozemky, za malou halu a za strojovnu je požadováno 80 milionů. Už to dokonce začíná zkoumat policie, jestli ta cena, pokud by ji město zaplatilo, není nevýhodná," překvapil všechny v sále Ivan Kosatík.
Na zelené louce
Existuje tedy také varianta, že by se zimní stadion postavil v úplně jiné lokalitě. Primátor Novotný dokonce prozradil, jaká lokalita by se mu v případě neúspěchu při vyjednávání s Litovlem zamlouvala. "Například u Baumaxu na Velkomoravské. Ministerstvo obrany nabízí ty pozemky, kde nyní stojí nepojízdné tanky a obrněná vozidla, asi za 55 milionů, ale ten pozemek je obrovský."
Pokud by se zimní stadion rekonstruoval, podmínkou by podle Kosatíka byly dvě ledové plochy a také víceúčelovost haly. "Ideální varianta pro rekonstrukci zimního stadionu je asi za 600 milionů korun. Rekonstruovat se to dá v jedné sezóně za pochodu," řekl.
A způsob financování? "Například Jihavě se podařilo dosáhnout na peníze z evropských projektů," naznačil cestu ekonomický náměstek Jiří Martinák.
Novotný také důrazně odmítl, že by za průtahy s rekonstrukcí mohl nedostatek peněz. Fanoušci totiž upozorňovali na to, že město každý rok splácí několika miliony aquapark. "Zimní stadion není v současnosti opraven proto, že by chyběly peníze. Není zrekonstruován proto, že nemáme pozemky," podotkl.
V prosinci by se mělo v zastupitelstvu definitivně rozhodnout, co se stávajícím zimním stadionem. Všichni zúčastnění se proto dohodli, že po volbách v zimních měsících se setkání zopakuje. "Jako rockový fanda se bojím, aby se ti Deep Purple na konci října neotočili a nechtěli někam odjet, až ten zimák uvidí," přiznal Novotný závěrem.
Fotoreportáž ze setkání